Nemcsak Magyarországon, a régióban is otthon vagyunk!

2025. 07. 18.
Makrogazdasági elemző volt a Gránit Alapkezelő 16 évvel ezelőtti indulásakor Mikesy Álmos, aki 2023 eleje óta a társaság elnök-vezérigazgatója. A régiós pozíciók megerősítésén dolgozik, de az is kulcsfontosságú számára, hogy zöld alapkezelőként tekintenek a Gránitra. Mivel az ingatlanalapok terén felhalmozott tudásuk unikális, az is a következő 15 esztendő célja, hogy világszerte elismert ingatlanszakmai műhelyként tekintsenek majd rájuk.

Ha a Gránit Alapkezelő útja egy maratoni futás, hányadik kilométernél járnak?

Legfeljebb a 8. kilométernél járhatunk: amikor már kezded felvenni a tempót, de a java még hátravan. Ha viszont időben fejezzük ki a megtett utat: az alapkezelő 2009-es indulása azt jelenti, hogy a Magyarországon 1989 után kibontakozó piacgazdaság első 35 évének közel a felében már jelen voltunk. Annak fényében pedig kifejezetten nagy múltú szervezetről beszélünk, hogy az alapkezelés relatíve fiatal szegmens a hazai pénzügyi palettán, kockázati tőkealapokról a 2010-es évek előtt nem beszélhettünk. Ha a saját életutamra tekintek vissza, 16 évvel ezelőtt a Magyar Fejlesztési Bank makrogazdasági elemzője voltam, nem szerepelt a céljaim között, hogy egy alapkezelő elnök-vezérigazgatója legyek.

 

Fel tudja idézni az első munkanapját az alapkezelőnél?

Az első nap nincs előttem, de az első időszak igen. Nekem a mostani a második köröm itt, hiszen 2021 márciusától egy éven át már voltam az akkor még Diófa Alapkezelő vezérigazgató-helyettese. Amikor megérkeztünk Oláh Mártonnal és Barlai Róberttel, a Covid-korlátozások legmélyén jártunk, és úgy kellett átvennünk egy tulajdonos- és menedzsmentváltásokkal terhelt társaság vezetését, hogy a nagy lezárások miatt szinte mindenki otthonról dolgozott. Ezzel együtt szívesen emlékszem vissza, mert az építkezés időszaka volt.

 

Már több mint két éve elnök-vezérigazgatója a hazai piac talán legkomplexebb, az 1000 milliárd forintos kezeltvagyon-mérföldkövet már tavaly megugró befektetési alapkezelőjének. „Hátradőlős” üzemeltető vagy inkább „küzdelmes” innovátor a Gránit Alapkezelő élén?

Aki ismer, tudja, hogy ritkán dőlök hátra. A Gránit Alapkezelő egy dinamikusan bővülő csoport tagja, ezalatt értem a közvetlen anyavállalatunkat, a látványosan növekvő Gránit Bankot, illetve tágabb értelemben a BDPST Group befektetési holdingot, amely ugyancsak folyamatosan terjeszkedik. Ambiciózus növekedési célokra épül a stratégiánk, de az inflációs környezetből adódó magasabb hozamok is hozzájárultak a ma már közel 1200 milliárdos kezelt vagyonhoz. A „küzdelmek” leginkább abból adódtak, hogy idő kellett a szervezetfejlesztés oldalán, hogy utolérjük a növekedési dinamikát, de az elmúlt két évben ezt is megugrottuk.

 

Milyen menedzseri ars poeticát vall? Feltételezem, ahogy a vezetői profiljához nagyban hozzájárultak a bécsi egyetemi évek, úgy a Hiventures felépítéséből hozott tapasztalatok is.

Hiszek a munkában és a szakértelemben, de a szorgalom és a hozzáállás legalább ilyen fontos. Ez azért nem rakétatudomány, nálunk semmi sem megtanulhatatlan, amit a saját példám is mutat. Mindig azt mondom a fiatalabb kollégáknak, hogy ha beleteszik a munkát és nyitottak az új dolgokra, akkor annak meglesz a hozadéka. Lássuk be: legfeljebb pár százmillió forintnyi tárgyi eszköztulajdonunk van, miközben a kezelt vagyonunk eléri lassan az 1200 milliárdos nagyságrendet. Lehet, hogy ez az íróasztal és a szék a miénk, de például az irodaházat béreljük, az autókat lízingeljük, a legnagyobb értékünk az itt dolgozó emberek tudása.

 

Alighanem a „mibe fektessek” a kérdés, amit a leggyakrabban megkap. Ezen túlmenően hogy látja a Gránit Alapkezelő helyét és szerepét a hazai befektetési, azon belül is alapkezelői piacon? Miben egyediek?

A Gránit Alapkezelő egyértelműen az ingatlanok szempontjából unikális: az első általunk kezelt, 2014-ben útjára indított ingatlanalap óta jelentős intézményi tudást szereztünk. Adunk a prudenciára, a legmagasabb nemzetközi sztenderdeket követjük. Minőségi munka folyik, amihez még Londonból is sikerült hazacsábítani olyan kollégákat, akiktől magam is rengeteget tanulok. A „mibe fektessek” valóban klasszikus, akár intézményi befektetővel beszélgetek, akár lakossági az érdeklődés, érdemes ingatlanalapba fektetni, de ne fél évre hozza ide a pénzét az ügyfél, hanem legalább 3-5 évre. Lényeges változás, hogy 2023 decembere óta ismét saját csapattal kezeljük a hazai, illetve a szerbiai ingatlanokat, mert abban hiszünk, hogy a mindennapokban is megjelenő tulajdonosi szemléletnek hozzáadott értéke van: ahogy egy csöpögő csap mellett nem sétálunk el, úgy a bérlői mix változása sem ér minket váratlanul. Amikor a Diófa Gránit lett, akkor az ingatlanokhoz kapcsolódó szolgáltatásokat is egy új nemzetközi márka, a Grandum név és arculat alá összpontosítottuk. A proaktív jelenlét egy olyan hozzáadott érték, ami akár 20-30 bázisponttal magasabb hozamot adhat a befektetőink kezébe. Üzenetértékű, hogy nemcsak Magyarországon mozgunk otthonosan, hanem Kelet-Közép-Európában mindenütt, a stratégiánk része, hogy a jelenlegi projekt-pipeline több mint 50 százaléka nemzetközi, elsősorban régiós befektetési lehetőség. Emellett kacsingatunk olyan egzotikus piacok felé is, mint Argentína, Üzbegisztán vagy Kazahsztán.

 

Leginkább hogyan lehetne jellemezni a Gránit ügyfélkörét?

Befektetési jegyeket árulunk saját forgalmazói hálózat nélkül, így például a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap bár az ország harmadik legnagyobb ingatlanalapja több mint 44 ezer ügyféllel, jó ha 1 százalék tudja, hogy a mi ügyfelünk, hiszen az MBH Bankon keresztül fektette be a pénzét. Velük tehát nincs közvetlen kapcsolat, mégis igyekszünk megszemélyesíteni az ügyfeleket: amikor befektetési döntéseket hozunk, feltesszük magunknak a kérdést: vajon ez az érdeke Kovács Jánosnak Sárbogárdon? Ennek a több tízezer embernek éppúgy a legmagasabb hozamot kívánjuk nyújtani a legalacsonyabb kockázat mellett, mint annak a 400-500 prémium vagyonkezelési ügyfélnek, akikkel közvetlen kapcsolatunk van. Mintegy kétharmados túlsúlyban azonban így is az intézményi ügyfelek vannak, köztük nyugdíjpénztárak, biztosítók, egyéb szakmai befektetők. Ez egyfajta likviditáskezelés, a háttérben különböző kockázati profillal, különböző célokkal.

 

„Jelentős lépéseket teszünk annak érdekében, hogy a Gránit Alapkezelőt valódi zöld alapkezelőként tartsák számon” – hangzott el öntől a nyáron. Milyen konkrét lépések várhatók?

Azon vagyunk a mindennapokban, hogy minél kisebb legyen a karbonlábnyomunk, igaz, nincsenek is gyáregységeink. A befektetéseink terén tehetünk a legtöbbet a zöld jövőért: nem véletlen, hogy az invesztícióink koronaékszere az Alteo, amelynek a megújulóenergia- menedzsmenten van a fókusza, de a hulladékgazdálkodáson keresztül is sokat tesz a körforgásos gazdaságért. Az Alteóba 2023 elején szálltunk be, idén nyárra pedig elértük, hogy az irodaházunk 35 százalékban megújuló energiát hasznosítson. A zöld szempontok az ingatlanportfóliónkban is határozottan érvényesülnek: kardinális kérdés, milyen minősítésű épületekbe fektetünk, a felújításoknál pedig nem érjük be azzal, hogy az adott ingatlan szebb és dizájnosabb legyen, az energiahatékonyság legalább olyan lényeges.

 

A szinergiákat tekintve milyen lehetőségek rejlenek a 2023 decembere óta formálódó Gránit-csoportban?

Az első félév elsősorban a különböző felügyeleti és jogszabályi elvárásnak való megfelelés jegyében telt, de már elindult a közös üzleti gondolkodás, tervezés, amelynek az első eredményei 2025 elejére már meg is mutatkoztak. A munka nagyja még előttünk, de ez egy hosszú távú befektetés a Gránit Bank részéről. Számos szinergia van, különösen az értékesítés terén. Új, digitális stratégiánk révén a Gránit Bank netbankján és mobilapplikációján keresztül bárki közvetlenül befektethet a lakossági alapjainkba. Ez alapjaiban formálja át a befektetési jegyek értékesítését, és olyan jövőbe mutató, digitális megoldást kínál, amely jelentős versenyelőnyt biztosít. Időközben ráadásul meglehetősen átfogó pénzügyi csoport jött létre, amelynek biztosító és lízingcég is a része. Legalább ilyen fontos, hogy a Diófa-Gránit márkaváltás nem csak a piacon talált kedvező fogadtatásra, hanem a kollégáink is megszokták, sőt már büszkék is rá.

 

A nemzetközi terjeszkedésnek melyek lehetnek a legfőbb irányai?

Régiós stratégiai céljaink vannak, amelyeket egy 5B projektnév is kifejez: Budapest, Belgrád, Bukarest, Bécs és Bratislava, azaz Pozsony. Szerbia mellett már Romániában is aktívak vagyunk, a folytatásra vonatkozóan intenzíven tárgyalunk a célpiacokon.

 

Végezetül mivel lenne leginkább elégedett újabb 15 esztendő múltán?

Nehéz megmondani 2025-ben, hogy mit jelent majd a digitalizáció 2040-ben, mindenesetre mai fejjel nagyon örülnék, ha az ügyfeleink elérésében és kiszolgálásában a lehető legmagasabb szinten lennének jelen a digitális eszközök, az automatizálás és a mesterséges intelligencia. A robotizáció terén jó alap Gránit Robi, aki nem váltja ki a humán erőforrást, de a magas hozzáadott értékű munkának 15 év múlva is lesz létjogosultsága. Ahogy a digitalizáció, úgy az ESG is kulcs a jövőbe, fenntartható, zöld alapkezelőként jó úton járunk. További szakmai célunk, hogy New Yorktól Pekingig nemzetközi szinten elismert ingatlanszakmai műhelyként tekintsenek majd ránk, ezzel együtt minél több helyen szeretnénk látni Magyarországon kívül a Grandum feliratot.

 

 

Az interjú eredetileg a 2024 novemberi 15 éves jubileumi kiadványunkban került publikálásra, jelen szövegben csak aktualizálva lettek az adatok.

Szerző

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

Magyarországon még újdonságnak számít az intézményi lakásbérbeadás, amely a nyugati piacokon már egy bevett módja az átlátható és...

A SZERZŐRŐL

Mikesy Álmos

A Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója. Több mint tizenöt éves releváns üzleti tapasztalattal rendelkezik, korábban kockázati tőke, magántőke és M&A területeken is vezetői, üzleti tapasztalatot szerzett. Közgazdász diplomáját 2009-ben szerezte a Budapesti Corvinus Egyetemen nemzetközi gazdaság és gazdálkodás szakon, majd elvégezte a BCE és a Bankárképző bankmenedzser szakirányú továbbképzését. Mesterdiplomáját a bécsi WU egyetemen vehette át 2022-ben és Bécsben MBA-t szerzett. 2007-ben a Magyar Fejlesztési Banknál kezdte pályafutását, ahol részt vett a bankcsoport új alapkezelője, a Hiventures felépítésében. Itt üzletfejlesztési vezetőként, majd befektetési igazgatóként, végül vezérigazgató-helyettesként dolgozott. A Gránit Alapkezelő igazgatóságának 2021 áprilisától tagja és általános vezérigazgató-helyettese volt egy éven keresztül. A Gránit Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatói tisztségét 2023 februárjától tölti be. Szabadidejét három lányával és sportolással tölti.

Kérdése van? Segítünk!

Forduljon hozzánk bizalommal! Iparági kötöttségek nélkül, befektetőink elvárásait és lehetőségeit szem előtt tartva nyújtunk személyre szabott megoldásokat.

TOVÁBBI CIKKEINK

Makrogazdasági elemző volt a Gránit Alapkezelő 16 évvel ezelőtti indulásakor Mikesy Álmos, aki 2023 eleje óta a társaság elnök-vezérigazgatója. A...
Magyarországon még újdonságnak számít az intézményi lakásbérbeadás, amely a nyugati piacokon már egy bevett módja az átlátható és kiszámítható ingatlanbérlésnek,...
Románia 2024-ben az EU legmagasabb GDP-arányos költségvetési hiányát produkálta, 9,3%-kal. A kormány adóemelésekkel és kiadáscsökkentéssel próbál úrrá lenni a pénzügyi...

Értesüljön híreinkről elsőként

A Gránit Alapkezelő befektetési és vagyonkezelési szakemberei által írt exkluzív, havi rendszerességű befektetői hírlevél – piacokról, gazdasági trendekről és mindenről, ami egy gránitos szerint izgalmas, fontos.