Japán Jegybank: óvatos lépések a normalizáció felé

A japán jegybank monetáris politikája lassan, de biztosan a normalizáció irányába mozdul. A hosszú lejáratú kötvényhozamok, a rekordmagas maginfláció és a gyenge jen miatt a BOJ újabb óvatos lépéseket tesz.

A Japán Jegybank (BOJ) legfrissebb döntései mutatják, hogy továbbra is óvatosan, fokozatosan igyekeznek a korábban rendkívül laza monetáris politikájukat normalizálni. A kamatdöntésük a várakozásoknak megfelelően változatlan maradt. Ugyanakkor jelentős lépés történt az állampapírvásárlási programjuk ütemének mérséklésének irányába, 2026 márciusáig az eddigi tervnek megfelelően negyedévente 400 milliárd jennel csökkentik a vásárlási volument, azonban 2026 áprilisától kezdve a negyedéves volumen csökkentést 200 milliárddal lassítják. Ezzel is lassítva a mennyiségi szigorítás folyamatát. Azonban jelezték azt is, hogy amennyiben a hosszú hozamok hirtelen emelkednek, készen állnak ideiglenesen megnövelni a vásárlásokat.

Forrás: Bank of Japan, Gránit Alapkezelő

A döntés hátterében két kockázati tényező állt: az elmúlt pár hónapban megnőtt kötvénypiaci volatilitásnak és az inflációs környezet alakulása. Május második felében egy gyenge aukciót követően a 40 éves hozamok elérték a 3,75, míg a 30 évesek pedig soha nem látott 3,2 százalékot. Ezt részben a kötvénypiaci túlkínálat, részben a BOJ visszafogottabb jelenléte is magyarázhatja. A BOJ reakcióját követő pénteken a Pénzügy minisztérium is reagált, összesen 3200 milliárd jennel csökkentik a hosszú lejáratú kötvények kibocsátását, az innen kieső forrásokat pedig rövidebb kötvények kibocsátásával kívánják pótolni. A döntés mögött nem csak a májusi „kudarc” rejlik, Japán központi költségvetésének mára a kamatfizetések mintegy 10 százalékát teszik ki és az IMF előrejelzései szerint ez 2030-ra akár a duplájára is emelkedhet. A magas hosszú kamatok így nem csak a kötvénypiac stabilitását, hanem Japán költségvetését is veszélyeztethetik.

Forrás: Bloomberg, Gránit Alapkezelő

A BOJ elsősorban hosszú kötvényeket vásárol, nagyrészt ezek alkotják a portfólióját – így a mennyiségi szigorítás lassítása elsősorban a hosszú hozamokra lesz hatással.

Forrás: Bank of Japan, Gránit Alapkezelő

Ueda nyilatkozatai alapján a BOJ továbbra is egy laza monetáris politikai irányt képvisel, mellyel törekednek a gazdaság élénkítésére, azonban azt is jelezte, hogy készen állnak szigorítani, amennyiben az inflációs nyomás tovább fokozódik. A májusi maginfláció 3,7 százalékával nem csak a jegybank 2 százalékos célinflációját haladja meg jelentősen, de a G10-országok között is ez a legmagasabb érték. Ez azonban egy összetettebb probléma, a fogyasztói kosarat erősen torzította a rizs árának extrém több, mint 100 százalékos áremelkedése az elmúlt évben. A többi fogyasztói terméknél kevésbé egyértelmű az infláció hatása.

Az infláció mellett a külső gazdasági hatások, különösen az amerikai vámpolitika is befolyásolta a jegybak döntéseit. A BOJ adatai szerint a japán autógyártók exportáraikat az USA felé erősen csökkentették, mely egy alacsonyabb vámot eredményez a termékeikre és elkerüli a vámokból fakadó fogyasztói áremelkedést. Kamatemelésre legkorábban egy megállapodást követően számítanak a szakértők, 2025 negyedik negyedévében. Az emelkedő vámok kedvezőtlenül hatnak az exportőrök nyereségességére, így a bérekre és a belső keresletre is. A gyenge jen árfolyam pedig inflatorikus hatással rendelkezik az importfüggő japánra. Egyre több Bank, Biztosító és lakossági ügyfél vonja ki a japán államkötvényekből a pénzüket, így növelve a külföldi tulajdonlást bennük. Ez két szempontból is ártalmas lehet, egyrészt a külföldi befektetők kevésbé „hűségesek”, másrészt, ha a japán háztartások elkezdtek inkább külföldi eszközökbe fektetni, az hosszabb távon a jen gyengülését eredményezheti.

A jen alacsony kamatkörnyezete miatt továbbra is az egyik legnépszerűbb globális „carry trade” finanszírozási devizának számít. A befektetők alacsony kamattal vesznek fel jent, és azt magasabb hozamú devizában denominált eszközökbe fektetik, legyen az amerikai állampapír vagy akár technológiai részvény. Ez a kialakult rendszer tovább gyengíti a jent, elsősorban az USD/JPY devizapárt. A BOJ esetlegesen tovább szigorodó monetáris politikája, egy újabb kamatemelés a carry trade visszafordulásához vezethet, amely komoly volatilitást eredményezhet. Ezt tavaly augusztus elején is tapasztalhattuk, miután a Japán Jegybank szigorúbb monetáris politikája mellett egy gyengébb amerikai munkaerőpiaci adat látott napvilágot. Ennek következtében a jen jelentősen megerősödött, így rengeteg hedge fundnak és carry trade-szereplőnek kellett pozíciókat zárnia, ami egy nagyobb (körülbelül 6 százalékos) esést eredményezett az amerikai részvénypiacokon.

Összefoglaló

A BOJ fokozatosan, de továbbra is igyekszik óvatosan normalizálni a monetáris politikáját. A magas infláció, fiskális nyomás és a nemzetközi bizonytalanság lassítják a folyamatot. Az elkövetkező időszakban emelkedő hozamokra lehet számítani, különösképpen ha a globális kamatkörnyezet is tartósan magas kamatszinten reked.

Forrás: Bloomberg, Gránit Alapkezelő

 

A cikk először a Világgazdaság Stratégia rovatában jelent meg.

 

 

 

Jogi nyilatkozat

A jelen dokumentumot a Gránit Alapkezelő Zrt. (székhely: 1134 Budapest, Váci út 17.; cégjegyzékszám: 01-10-046307) készítette, tájékoztató marketing jelleggel, így a dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült. Továbbá a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltással nem érintett. Jelen dokumentum nem minősül befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak. A feltüntetett adatok minden esetben a múltra vonatkoznak és a múltbeli teljesítmény nem megbízható mutatója a jövőbeli eredményeknek. A befektetési döntést minden befektetőnek saját döntése alapján, saját felelősségre kell meghoznia.

Szerző

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

A HVG júniusi befektetői mellékletében Kótai Patricia, a Gránit Alapkezelő prémium vagyonkezelési üzletágvezetője beszélt arról, hogyan épít a...

A SZERZŐRŐL

Balogh András Ábel

Tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetemen folytatja, emellett a Budapest Investment Club tagja. A Gránit Alapkezelőhöz 2025 májusában csatlakozott portfóliómenedzser gyakornokként. Szabadidejében programoz, olvas és hobbi szinten sportol.

Kérdése van? Segítünk!

Forduljon hozzánk bizalommal! Iparági kötöttségek nélkül, befektetőink elvárásait és lehetőségeit szem előtt tartva nyújtunk személyre szabott megoldásokat.

TOVÁBBI CIKKEINK

A HVG júniusi befektetői mellékletében Kótai Patricia, a Gránit Alapkezelő prémium vagyonkezelési üzletágvezetője beszélt arról, hogyan épít a cég célzott...
Az elmúlt napok közel-keleti eseményei ismét reflektorfénybe helyezték az energiaárakat és a globális gazdasági kockázatokat. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő...
Április óta világszerte meredekebbé váltak a hozamgörbék, különösen a hosszú lejáratú kötvények piacán. Az amerikai fiskális politika, geopolitikai feszültségek és...

Értesüljön híreinkről elsőként

A Gránit Alapkezelő befektetési és vagyonkezelési szakemberei által írt exkluzív, havi rendszerességű befektetői hírlevél – piacokról, gazdasági trendekről és mindenről, ami egy gránitos szerint izgalmas, fontos.